New
Ammar Gaming PC Intel Core i5-14400F 14th Gen | RTX 5060 8GB GDDR7 | 16GB DDR4 3200MHz | 512GB NVMe SSD | H610 DDR4 | DarkFlash DF-2100 Case
Price
729JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AM-PC-I5-14400F-RTX5060
Tags:
Gaming PC
, RTX 5060 PC
, Intel Core i5 PC
, RGB Gaming PC
, DarkFlash Case
, DDR4 Gaming PC
, NVMe SSD PC
, Custom Gaming PC
, Streaming PC
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | H610 DDR4 |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.7 GHz |
| Processor Cache | 20MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR4 3200MHz |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | A-400 Air Cooling |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB-SSD NVMe |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA GeForce RTX 5060 - 8GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | DarkFlash DF-2100 RGB Case |
| Power Supply | |
| Power Supply | Acer 650W |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
High-performance gaming PC powered by Intel Core i5-14400F processor and NVIDIA RTX 5060 8GB GDDR7 graphics card for smooth AAA gaming and content creation. Equipped with H610 DDR4 motherboard, 16GB DDR4 RAM, and fast 512GB NVMe SSD storage. Built inside the DarkFlash DF-2100 RGB case with 4 RGB fans and A-400 tower air cooling for efficient airflow and premium gaming aesthetics. Ideal for modern gaming, streaming, multitasking, and creative workloads.