Laptop ASUS TUF Gaming F15 FX507Z Intel® Core™ i5-12500H 8GB DDR4 512GB NVMe SSD RTX™ 3050 4GB 15.6" FHD 144Hz
Price
608JD
- Stock: In Stock
- Brand: ASUS
- Model: ASUS TUF Gaming F15 FX507Z
Tags:
ASUS
, TUF Gaming F15
, FX507Z
, Gaming Laptop
, RTX 3050
, Intel Core i5-12500H
, 144Hz Display
, 512GB SSD
, ASUS Gaming
| Keyboard Specifications | |
| Keyboard | Arabic/English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel® Core™ i5 |
| Processor Generation | 12th Generation |
| Processor Speed | 3.1 GHz, Boost 4.4 GHz |
| Processor Cache | 12MB |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5-4800Hz |
| MONITORS INFORMATION | |
| Display Size | 15.6 |
| Display Technology | 144Hz FHD |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB SSD NVMe |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 4GB GDDR6 Dedicated |
| Inputs & Outputs | |
| Camera | HD 720P |
| Inputs & Outputs | |
| Networking | Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Inputs & Outputs | |
| Battery Number of Cells | 57WH (Watt-Hours) |
The ASUS TUF Gaming F15 FX507Z is a powerful gaming laptop designed for gamers, creators, and high-performance multitasking. Powered by the Intel® Core™ i5-12500H processor with 8GB DDR4 RAM and fast 512GB NVMe SSD storage, it delivers smooth gaming and responsive performance. Equipped with NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 4GB graphics and a 144Hz Full HD display, it provides immersive visuals and fast gameplay for modern gaming and entertainment.