Laptop ASUS TUF F16 FX607V Intel® Core™ i7-13620H 16GB DDR5 512GB NVMe SSD RTX™ 4050 6GB 16" WUXGA 144Hz
Price
839JD
- Stock: In Stock
- Brand: ASUS
- Model: ASUS TUF F16 FX607V
Tags:
ASUS
, TUF F16
, FX607V
, Gaming Laptop
, RTX 4050
, Intel Core i7-13620H
, 144Hz Display
, 16GB DDR5
, ASUS Gaming
| Keyboard Specifications | |
| Keyboard | Arabic/English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel® Core™ i7 |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5 |
| MONITORS INFORMATION | |
| Display Size | 16" |
| Display Technology | WUXGA 144Hz |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB SSD NVMe |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB Dedicated |
| Inputs & Outputs | |
| Networking | Wi-Fi, Bluetooth |
The ASUS TUF F16 FX607V is a high-performance gaming laptop designed for gamers, creators, and advanced multitasking users. Powered by the Intel® Core™ i7-13620H processor with 16GB DDR5 RAM and fast 512GB NVMe SSD storage, it delivers smooth gaming and powerful productivity performance. Equipped with NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB graphics and a 144Hz 16-inch WUXGA display, it provides immersive visuals and fluid gameplay in a durable TUF gaming design.