- Stock: In Stock
- Brand: HONOR
- Model: HONOR X5C PLUS
| network | |
| technology | GSM / HSPA / LTE |
| body | |
| dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm (6.57 x 3.03 x 0.31 in) |
| weight | 186 g (6.56 oz) |
| build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| durability | N/A |
| PRODUCT DISPLAY | |
| TYPE | TFT LCD, 90Hz |
| SIZE | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Protection | N/A |
| platform | |
| OS | Android 15, Magic OS 9 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| memory | |
| card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| internal | 128GB 4GB RAM |
| main camera | |
| resolution | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| selfie camera | |
| Resolution | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| comms | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5260 mAh |
| Charging | 15W wired |
HONOR X5c Plus - Big Battery, Brilliant Value
Step into a reliable and smooth smartphone experience with the HONOR X5c Plus, available now at Ammar Mobile Store. Designed for those who want an everyday device that doesn't compromise on essential features, the X5c Plus delivers exceptional battery life, a large display, and capable performance at an incredible value.
-
Dependable Storage & RAM: Equipped with 4GB of RAM (expandable up to 8GB via HONOR RAM Turbo) and a spacious 128GB of internal storage, you will enjoy smooth multitasking and have plenty of room for all your essential apps, photos, and media.
-
Massive 5260mAh Battery: Power through your day with total confidence. The high-capacity 5260mAh battery provides long-lasting endurance, giving you hours of social media browsing, video streaming, and calling on a single charge.
-
Bright 90Hz Display: Immerse yourself in a vivid viewing experience on the large 6.74-inch display. Featuring a smooth 90Hz refresh rate and Dynamic Dimming technology, your scrolling feels fluid and your eyes are protected during extended use.
-
50MP Ultra-Clear Camera: Capture your favorite moments in stunning detail. The 50MP main rear camera ensures your photos are sharp, clear, and vibrant, while the front-facing 5MP camera handles your selfies and video calls with ease.
-
Smooth Performance: Powered by the MediaTek Helio G81 processor and running on the latest MagicOS 9.0 (based on Android 15), the HONOR X5c Plus provides a clean, user-friendly, and responsive interface for all your daily tasks.
Get everything you need in a smartphone without breaking the bank. Order your HONOR X5c Plus (4GB/128GB) today from Ammar Mobile Store!