New
Ammar Gaming PC Intel Core i5-14400F 14th Gen | RTX 5060 Ti 16GB | 16GB DDR5 5600MHz | 512GB NVMe SSD | B760 DDR5 | DarkFlash DF-2100 Case
Price
1,129JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AGPC-I514400F-RTX5060TI16G
Tags:
Gaming PC
, Intel Gaming PC
, RTX 5060 Ti
, DDR5 PC
, Intel Core i5
, DarkFlash Case
, RGB Gaming PC
, NVMe SSD
, Gaming Desktop
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | B760 DDR5 |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Generation | V |
| Processor Speed | 2.5GHz Up To 4.7GHz |
| Processor Cache | 20MB Smart Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5 5600MHz |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Thermaltake Tower Cooler |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti - 16GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | DarkFlash DF-2100 RGB |
| Power Supply | |
| Power Supply | Acer 650W |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
Power through modern AAA games and demanding workloads with the Ammar Gaming PC powered by the Intel Core i5-14400F processor and NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16GB graphics card. Featuring fast DDR5 memory, B760 DDR5 motherboard, premium Thermaltake tower cooling, and DarkFlash DF-2100 RGB airflow case, this gaming desktop delivers smooth gameplay, high FPS performance, and excellent multitasking capabilities.