New
Ammar Gaming PC Intel Core i9-14900KF 14th Gen | RTX 5070 Ti 16GB | 32GB DDR5 5600MHz | 1TB NVMe SSD | Z790 DDR5 | G-STORM RGB Case
Price
2,299JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AGPC-I914900KF-RTX5070TI
Tags:
Gaming PC
, Intel Gaming PC
, RTX 5070 Ti
, DDR5 PC
, Intel Core i9
, RGB Gaming PC
, NVMe SSD
, High-End Gaming PC
, Liquid Cooling PC
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | Gigabyte Z790 DDR5 |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel Core i9 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Speed | 3.2GHz Up To 6.0GHz |
| Processor Cache | 36MB Smart Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 32GB DDR5 5600MHz RGB (16GBx2) |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Redragon 360 Water Cooler |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 1TB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - 16GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | G-STORM RGB Case |
| Power Supply | |
| Power Supply | Redragon 1200W Gold |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
The Ammar Gaming PC is an ultra-high-end gaming and creator workstation powered by the Intel Core i9-14900KF processor and NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti graphics card. Equipped with 32GB DDR5 RGB memory at 5600MHz, fast 1TB NVMe SSD storage, Gigabyte Z790 DDR5 motherboard, Redragon 360mm liquid cooling, and the premium G-STORM RGB case with 7 RGB fans, this build delivers exceptional gaming, streaming, rendering, and multitasking performance with superior cooling and power efficiency.