New
Ammar Gaming PC AMD Ryzen 5 7600X | RTX 3060 12GB | 16GB DDR5 5600MHz | 512GB NVMe SSD | ASUS Prime B650 | DarkFlash DF-2100 Case
Price
899JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AGPC-R57600X-RTX3060
Tags:
Gaming PC
, Ryzen Gaming PC
, RTX 3060
, DDR5 PC
, AMD Ryzen 5
, ASUS Prime
, DarkFlash Case
, RGB Gaming PC
, NVMe SSD
, Gaming Desktop
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | B650 ASUS Prime |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | AMD Ryzen 5 |
| Processor Generation | Ryzen 7000 Series |
| Processor Speed | 4.7GHz Up To 5.3GHz |
| Processor Cache | 38MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5 5600MHz |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Thermaltake Tower Cooler |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA GeForce RTX 3060 - 12GB GDDR6 |
| Case Model | |
| Case Model | DarkFlash DF-2100 RGB |
| Power Supply | |
| Power Supply | Thermaltake 750W Gold |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
Experience powerful gaming and multitasking performance with the Ammar Gaming PC powered by the AMD Ryzen 5 7600X processor and NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB graphics card. Built with high-speed DDR5 memory, ASUS Prime B650 motherboard, premium cooling, and DarkFlash DF-2100 RGB case, this gaming setup delivers smooth gameplay, fast responsiveness, and modern aesthetics for gamers and creators.