New
Ammar Gaming PC AMD Ryzen 7 7800X3D | RTX 5070 12GB | 32GB DDR5 6000MHz | 2TB NVMe SSD | B850 Wi-Fi | Prism PRO RGB Case
Price
2,025JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AGPC-R77800X3D-RTX5070
Tags:
Gaming PC
, Ryzen Gaming PC
, RTX 5070
, DDR5 PC
, AMD Ryzen 7
, RGB Gaming PC
, NVMe SSD
, High-End Gaming PC
, Liquid Cooling PC
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | B850 ProRS Wi-Fi |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | AMD Ryzen 7 |
| Processor Generation | Ryzen 7000 Series |
| Processor Speed | 4.2GHz Up To 5.0GHz |
| Processor Cache | 104MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 32GB DDR5 6000MHz RGB (16GBx2) |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Cooler Master 360 Water Cooler |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 2TB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA GeForce RTX 5070 - 12GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | Prism PRO RGB Case |
| Power Supply | |
| Power Supply | Thermaltake 850W |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
Experience elite-level gaming performance with the Ammar Gaming PC powered by the AMD Ryzen 7 7800X3D processor and NVIDIA GeForce RTX 5070 graphics card. Equipped with 32GB DDR5 RGB memory running at 6000MHz, ultra-fast 2TB NVMe SSD storage, B850 ProRS Wi-Fi motherboard, Cooler Master 360mm liquid cooling, and the premium Prism PRO RGB case, this setup is built for ultra settings gaming, streaming, content creation, and high-end multitasking.