New
Ammar Gaming PC AMD Ryzen 9 9950X3D | RTX 5070 Ti 16GB | 32GB DDR5 6000MHz | 1TB NVMe SSD | B850 Wi-Fi | G-STORM RGB Case
Price
2,599JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AGPC-R99950X3D-RTX5070TI
Tags:
Gaming PC
, RTX 5070 Ti
, Ryzen 9 PC
, DDR5 Desktop
, RGB Gaming Setup
, Streaming PC
, Creator PC
, High-End Gaming PC
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | B850 ProRS Wi-Fi |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | AMD Ryzen 9 |
| Processor Generation | Ryzen 9000 Series |
| Processor Speed | 4.3GHz Up To 5.7GHz |
| Processor Cache | 144MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 32GB DDR5 6000MHz RGB (16GBx2) |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Cooler Master 360 Water Cooler |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 1TB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - 16GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | G-STORM RGB Case |
| Power Supply | |
| Power Supply | Acer 1000W |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
The Ammar Gaming PC is an ultra-premium enthusiast gaming desktop built for extreme 4K gaming, professional content creation, streaming, and AI workloads. Powered by the AMD Ryzen 9 9950X3D processor and NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti graphics card, this powerhouse features 32GB DDR5 RGB memory running at 6000MHz, ultra-fast 1TB NVMe SSD storage, ASRock B850 ProRS Wi-Fi motherboard, Cooler Master 360mm liquid cooling, and a premium G-STORM RGB case with 7 RGB fans for maximum airflow and aesthetics.