New
Ammar Gaming PC AMD Ryzen 9 9950X3D | RTX 5080 16GB | 32GB DDR5 6000MHz | 1TB Gen4 NVMe SSD | ROG STRIX X870-A WiFi 7 | DarkFlash C280 Case
Price
899JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AGPC-R99950X3D-RTX5080
Tags:
Gaming PC
, RTX 5080
, Ryzen 9 PC
, DDR5 Desktop
, RGB Gaming Setup
, Streaming PC
, Creator PC
, High-End Gaming PC
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | ROG STRIX X870-A WiFi 7 |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | AMD Ryzen 9 |
| Processor Generation | Ryzen 9000 Series |
| Processor Speed | 4.3GHz Up To 5.7GHz |
| Processor Cache | 144MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 32GB DDR5 6000MHz RGB |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Redragon 360 Water Cooler |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 1TB Gen4 NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | MSI Shadow GeForce RTX 5080 - 16GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | DarkFlash C280 RGB Case |
| Power Supply | |
| Power Supply | Redragon 1200W Gold |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
The Ammar Gaming PC is an elite flagship gaming and creator workstation engineered for ultra-high-end gaming, AI workloads, streaming, and professional rendering. Powered by the AMD Ryzen 9 9950X3D processor and MSI Shadow RTX 5080 graphics card, this build delivers extreme performance for 4K and next-generation gaming. Equipped with 32GB DDR5 RGB memory at 6000MHz, ultra-fast 1TB Gen4 NVMe SSD with 7100MB/s speeds, ASUS ROG STRIX X870-A WiFi 7 motherboard, Redragon 360mm liquid cooling, and the premium DarkFlash C280 RGB case.