New
AMMAR PC Intel Core i5-12400F RTX 3060 12GB Gaming PC – 16GB RAM – 512GB SSD
Price
649JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AMMAR-PC-I5-12400F-RTX3060-16GB
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | H610 DDR4 |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Generation | 12th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.4GHz |
| Processor Cache | 18MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR4 3200MHz |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Thermal-Take Air Cooling |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA RTX 3060 - 12GB GDDR6 |
| Case Model | |
| Case Model | Skyrock RGB Case Black |
| Power Supply | |
| Power Supply | Aigo 600W |
| General Information | |
| Warranty | 1 Year |
Enjoy high-performance gaming with the AMMAR PC powered by Intel Core i5-12400F processor and NVIDIA RTX 3060 12GB graphics card. Designed for smooth 1080P and 1440P gaming, streaming, and multitasking, this gaming desktop includes 16GB DDR4 3200MHz RAM and fast 512GB NVMe SSD storage for quick responsiveness and fast load times. Built with H610 DDR4 motherboard, stylish Skyrock RGB case with 3 RGB fans, Thermal-Take tower cooling, and reliable Aigo 600W power supply for stable and efficient performance.