New
AMMAR PC Intel Core i5-14400F RTX 5060 Ti 8GB Gaming PC – 16GB RAM – 512GB SSD
Price
949JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AMMAR-PC-I5-14400F-RTX5060TI-16GB
Tags:
AMMAR PC
, Intel
, Core i5
, i5-14400F
, RTX 5060 Ti
, NVIDIA
, Gaming PC
, DDR5
, NVMe SSD
, RGB Case
, B760
, Desktop PC
, Custom PC
, Cooler Master
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | B760 DDR5 |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.7GHz |
| Processor Cache | 20MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5 5600MHz |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Thermal-Take Air Cooling |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA RTX 5060 Ti - 8GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | Cooler Master RGB Case White |
| Power Supply | |
| Power Supply | Acer 650W |
| General Information | |
| Warranty | 1 YEAR |
Enjoy powerful next-generation gaming with the AMMAR PC featuring Intel Core i5-14400F processor and NVIDIA RTX 5060 Ti 8GB graphics card. Designed for smooth high-performance gaming, streaming, and multitasking, this desktop includes 16GB DDR5 5600MHz RAM and fast 512GB NVMe SSD storage for quick responsiveness and fast loading times. Built with B760 DDR5 motherboard, Cooler Master RGB case with 3 RGB fans, Thermal-Take air cooling, and reliable Acer 650W power supply for stable and efficient operation.