New
AMMAR PC Ryzen 9 9900X3D RTX 5060 Ti 8GB Gaming PC – 16GB RAM – 512GB SSD
Price
1,499JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AMMAR-PC-RYZEN9-9900X3D-RTX5060TI-16GB
Tags:
AMMAR PC
, AMD
, Ryzen 9
, Ryzen 9 9900X3D
, RTX 5060 Ti
, NVIDIA
, Gaming PC
, DDR5
, NVMe SSD
, RGB Case
, B850
, Desktop PC
, Custom PC
, G-STORM
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | B850 ProRS Wi-Fi |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | AMD Ryzen 9 |
| Processor Generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor Speed | Up to 5.5GHz |
| Processor Cache | 140MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5 6000MHz RGB |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Cooler Master 360 Water Cooling |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA RTX 5060 Ti - 8GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | G-STORM RGB Case Black |
| Power Supply | |
| Power Supply | Cooler Master 750W Gold |
| General Information | |
| Warranty | 1 Year |
Experience elite-level gaming and content creation with the AMMAR PC powered by AMD Ryzen 9 9900X3D processor and NVIDIA RTX 5060 Ti 8GB graphics card. Designed for ultra-high gaming performance, streaming, rendering, and heavy multitasking, this desktop features 16GB DDR5 6000MHz RGB RAM and fast 512GB NVMe SSD storage for exceptional responsiveness and speed. Equipped with B850 ProRS Wi-Fi motherboard, G-STORM RGB case with 7 RGB fans, Cooler Master 360mm water cooling, and Cooler Master 750W Gold power supply for premium cooling and stable performance.