New
AMMAR PC Ryzen 9 9950X3D RTX 5060 Ti 16GB Gaming PC – 16GB RAM – 512GB SSD
Price
1,739JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: AMMAR-PC-RYZEN9-9950X3D-RTX5060TI-16GB
Tags:
AMMAR PC
, AMD
, Ryzen 9
, Ryzen 9 9950X3D
, RTX 5060 Ti
, NVIDIA
, Gaming PC
, DDR5
, NVMe SSD
, RGB Case
, B850
, Desktop PC
, Custom PC
, G-STORM
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | B850 ProRS Wi-Fi |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | AMD Ryzen 9 |
| Processor Generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor Speed | Up to 5.7GHz |
| Processor Cache | 144MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5 6000MHz RGB |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Redragon 360 Water Cooling |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA RTX 5060 Ti - 16GB GDDR7 |
| Case Model | |
| Case Model | G-STORM RGB Case Black |
| Power Supply | |
| Power Supply | Redragon 850W Gold |
| General Information | |
| Warranty | 1year |
Experience extreme gaming and workstation-level performance with the AMMAR PC powered by AMD Ryzen 9 9950X3D processor and NVIDIA RTX 5060 Ti 16GB graphics card. Built for ultra-high gaming, streaming, rendering, AI workloads, and heavy multitasking, this desktop features 16GB DDR5 6000MHz RGB RAM and fast 512GB NVMe SSD storage for exceptional speed and responsiveness. Equipped with B850 ProRS Wi-Fi motherboard, G-STORM RGB case with 7 RGB fans, Redragon 360mm water cooling, and Redragon 850W Gold power supply for premium cooling efficiency and stable high-performance operation.