New
AMMAR PC Intel Core i3-13100 Gaming PC GT 730 4GB – 8GB RAM – 512GB SSD
Price
359JD
- Stock: In Stock
- Brand: Ammar
- Model: Custom PC i3-13100 GT730
| Motherboard Specifications | |
| Motherboard Chipset | H610 DDR4 |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Processor Family |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.5GHz |
| Processor Cache | 12MB Cache |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 8GB DDR4 3200MHz |
| Cooling System | |
| Cooling System MODEL | Z-200 Air Cooling |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB NVMe SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA Galaxy GT 730 - 4GB DDR3 |
| Case Model | |
| Case Model | Skyrock RGB Case White |
| Power Supply | |
| Power Supply | Sky Rock 400W |
| General Information | |
| Warranty | 1 Year |
Enjoy reliable gaming and everyday performance with this custom Intel Core i3-13100 gaming PC featuring NVIDIA Galaxy GT 730 4GB graphics card, fast 512GB NVMe SSD storage, and 8GB DDR4 3200MHz RAM. Built with H610 DDR4 motherboard, stylish Skyrock RGB case with 3 RGB fans, and Z-200 tower air cooling for stable temperatures and modern aesthetics. Perfect for esports gaming, office work, multimedia, and daily multitasking. Includes free mouse & keyboard and free delivery.