- Stock: In Stock
- Brand: HONOR
- Model: HONOR 600 PRO
| network | |
| technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| body | |
| dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm (6.14 x 2.94 x 0.31 in) |
| weight | 195 g or 200 g (6.88 oz) |
| build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| durability | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| PRODUCT DISPLAY | |
| TYPE | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| SIZE | 6.57 inches, 106.2 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| platform | |
| OS | Android 16, up to 2 major Android upgrades, MagicOS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| memory | |
| card slot | No |
| internal | 512GB 12GB RAM |
| main camera | |
| resolution | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, (telephoto), PDAF, 3.5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| selfie camera | |
| Resolution | 50 MP, f/2.0, (wide) HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| comms | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging | 80W wired 50W wireless 27W reverse wired |
HONOR 600 Pro - Power Meets Precision
Elevate your smartphone experience with the all-new HONOR 600 Pro, now available at Ammar Mobile Store. Combining record-breaking battery life, an ultra-slim design, and top-tier performance, this device is engineered to handle everything you throw at it with absolute ease.
-
Flagship Snapdragon 8 Elite Power: At its core is the cutting-edge Snapdragon® 8 Elite (3 nm) processor, delivering an incredibly smooth, fast, and highly efficient performance for extreme gaming, multitasking, and heavy AI workloads.
-
Unrivaled 7000mAh Battery & Fast Charging: Never worry about running out of power again. The massive 7000mAh silicon-carbon battery ensures multi-day usage. When it's time to recharge, the 80W HONOR Wired SuperCharge and 50W Wireless SuperCharge get you back in action in no time.
-
200MP Ultra-Clear Photography: Unleash your inner photographer. The triple-camera system features a massive 200MP main sensor with OIS for breathtaking low-light shots, a 50MP Periscope Telephoto lens with 3.5x optical zoom, and a 12MP ultra-wide lens. On the front, a 50MP selfie camera captures your best angles flawlessly.
-
Stunning 8000-Nit AMOLED Display: Enjoy an immersive visual experience on the 6.57-inch AMOLED display featuring an incredible 120Hz refresh rate and a mind-blowing 8000 nits peak brightness. Framed by the industry's thinnest 0.98mm ultra-slim bezels, it offers 3840Hz risk-free PWM dimming to keep your eyes comfortable all day.
-
Ultimate Durability (IP69K): Crafted with a precision unibody design, the HONOR 600 Pro isn't just beautiful—it's built like a tank. With industry-leading IP68, IP69, and IP69K ratings, it offers supreme resistance against water, high-pressure dust, and drops.
Experience the next generation of smartphones today. Get your HONOR 600 Pro from Ammar Mobile Store!