- Stock: In Stock
- Brand: REALME
- Model: REALME 12 PRO
| network | |
| technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| body | |
| dimensions | 161.5 x 74 x 8.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.35 in) |
| weight | 190 g (6.70 oz) |
| build | N/A |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| durability | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| PRODUCT DISPLAY | |
| TYPE | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
| SIZE | 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| platform | |
| OS | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| memory | |
| card slot | No |
| internal | 256GB 8GB RAM, UFS 3.1 |
| main camera | |
| resolution | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.75", PDAF, OIS, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| selfie camera | |
| Resolution | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| comms | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 67W wired, 50% in 19 min |
Realme 12 Pro 5G - Premium Design, Cinematic Telephoto Photography
Step up your style and photography with the Realme 12 Pro 5G, available now at Ammar Mobile Store. Designed in collaboration with luxury watchmaker Ollivier Savéo, this stunning smartphone features a premium vegan leather back, an immersive curved display, and a dedicated telephoto portrait lens that brings flagship-tier imagery to the mid-range segment.
-
Dedicated Telephoto Portrait Lens: Capture breathtaking portraits with true optical depth. The advanced camera system features a 50MP Sony IMX882 main camera with Optical Image Stabilization (OIS), a 32MP Sony IMX709 Telephoto Portrait Camera with 2x optical zoom, and an 8MP ultra-wide lens. On the front, a sharp 16MP camera ensures your selfies are always crisp and clear.
-
120Hz Curved Vision OLED Display: Experience a boundless visual feast. The large 6.7-inch curved OLED screen boasts a silky-smooth 120Hz refresh rate, a 100% P3 wide color gamut, and 2160Hz PWM ultra-high frequency eye-protection dimming, delivering bright, fluid, and eye-friendly visuals.
-
Snapdragon 6 Gen 1 Performance: Powered by the efficient Qualcomm® Snapdragon® 6 Gen 1 (4nm) processor, the Realme 12 Pro 5G effortlessly balances power and thermal control. Enjoy lag-free daily multitasking, smooth 5G speeds, and efficient gaming power.
-
All-Day 5000mAh Battery & 67W Charge: Keep your momentum going from morning to night. The robust 5000mAh battery provides excellent endurance, while the 67W SUPERVOOC flash charge fuels your device from 1% to 50% in just 19 minutes.
-
Premium Luxury Aesthetics: Stand out from the crowd with a refined design inspired by classic luxury timepieces. Boasting an IP65 rating for dust and water splash resistance, the Realme 12 Pro 5G combines striking high-end looks with dependable daily durability.
Experience luxury performance and professional portraits. Order your Realme 12 Pro 5G today from Ammar Mobile Store!