- Stock: In Stock
- Brand: SAMSUNG
- Model: SAMSUNG A16 4G 6/128
| network | |
| technology | GSM / HSPA / LTE |
| body | |
| dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| weight | 200 g (7.05 oz) |
| build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM |
| durability | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| PRODUCT DISPLAY | |
| TYPE | Super AMOLED, 90Hz |
| SIZE | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| platform | |
| OS | Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| memory | |
| card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| internal | 128GB 6GB RAM |
| main camera | |
| resolution | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF, OIS 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| selfie camera | |
| Resolution | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| comms | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass, Virtual proximity sensing |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 25W wired |
Samsung Galaxy A16 4G - Big Screen, Bigger Value
Upgrade your everyday mobile experience with the Samsung Galaxy A16 4G, available now at Ammar Mobile Store. Combining a large, vibrant display with long-lasting battery life and an impressive commitment to software longevity, the Galaxy A16 4G offers incredible reliability for years to come.
-
Expansive Super AMOLED Display: Enjoy a brilliant viewing experience on the large 6.7-inch Super AMOLED screen. With a smooth 90Hz refresh rate and crisp FHD+ resolution, your favorite videos, games, and social media feeds look vibrant and incredibly fluid.
-
Smooth & Reliable Performance: Powered by the capable MediaTek Helio G99 processor, the Galaxy A16 4G handles your daily tasks with ease. Choose from configurations up to 8GB of RAM and 256GB of internal storage (expandable via microSD) for seamless multitasking and plenty of space for your files.
-
Versatile 50MP Triple Camera: Capture life's moments in high resolution. The 50MP main camera ensures sharp, detailed photos, while the 5MP ultra-wide lens is perfect for scenic shots, and the 2MP macro lens gets you up close to tiny details. A clear 13MP front camera is optimized for great selfies.
-
All-Day 5000mAh Battery: Keep going from morning to night with the robust 5000mAh battery. Whether you are streaming, browsing, or calling, the Galaxy A16 4G is built for endurance. When it is time to recharge, 25W Fast Charging gets you powered up efficiently.
-
Built to Last: With a sleek, flat-edge design, the device not only looks modern but also features an IP54 rating for protection against everyday dust and water splashes.
-
Unmatched Software Support: Enjoy true peace of mind and longevity. The Galaxy A16 4G guarantees up to 6 generations of major Android OS upgrades and 6 years of security updates, ensuring your phone stays secure and up to date far into the future.
Get a smartphone that grows with you. Order your Samsung Galaxy A16 4G today from Ammar Mobile Store!