Laptop ASUS TUF A16 FX607N AMD Ryzen™ 7 7445HS 16GB DDR5 512GB NVMe SSD RTX™ 4050 6GB 16" WUXGA 144Hz
Price
766JD
- Stock: In Stock
- Brand: ASUS
- Model: ASUS TUF A16 FX607N
Tags:
ASUS
, TUF A16
, FX607N
, Gaming Laptop
, RTX 4050
, Ryzen 7 7445HS
, 144Hz Display
, 16GB DDR5
, ASUS Gaming
| Keyboard Specifications | |
| Keyboard | Arabic/English |
| Keyboard Backlight | YES |
| Processor Specifications | |
| Processor Family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor Generation | Ryzen 7000 Series |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 16GB DDR5 |
| MONITORS INFORMATION | |
| Display Size | 16" |
| Display Technology | WUXGA 144Hz |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB SSD NVMe |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB Dedicated |
| Inputs & Outputs | |
| Camera | HD Camera |
| Inputs & Outputs | |
| Networking | Wi-Fi, Bluetooth |
The ASUS TUF A16 FX607N is a powerful gaming laptop built for gamers, creators, and high-performance multitasking. Powered by the AMD Ryzen™ 7 7445HS processor with 16GB DDR5 RAM and fast 512GB NVMe SSD storage, it delivers smooth gaming and fast productivity performance. Equipped with NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 6GB graphics and a 144Hz 16-inch WUXGA display, it provides immersive visuals, sharp details, and fluid gameplay in a durable TUF gaming design.