🔥 Bestseller
Laptop HP Victus Intel® Core™ i5 8GB DDR4 512GB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 15.6" FHD Gaming
Price
535JD
- Stock: In Stock
- Brand: HP
- Model: HP Victus
Tags:
HP
, Victus
, Gaming Laptop
, RTX 3050
, Intel Core i5
, 8GB DDR4
, 512GB SSD
, NVIDIA Graphics
, 15.6 Inch Laptop
| Processor Specifications | |
| Processor Family | Intel® Core™ i5 |
| Processor Generation | 13th Generation Intel® Core™ |
| Processor Speed | Up to 4.6 GHz |
| Memory | |
| RAM - Capacity - TYPE | 8GB DDR4 |
| Storage | |
| Storage - Capacity - Type | 512GB SSD |
| Graphic Card | |
| GPU - Model - Memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 - 6GB |
| Display Specifications | |
| Display info | 15.6" FHD Gaming Display |
| Inputs & Outputs | |
| Ports | USB-A, USB-C, HDMI, RJ-45 Ethernet, Audio Jack |
The HP Victus Gaming Laptop is a powerful gaming and performance laptop designed for gamers, creators, and multitasking users. Powered by an Intel® Core™ i5 processor with 8GB DDR4 RAM, fast 512GB SSD storage, and NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 graphics, it delivers smooth gaming performance, fast responsiveness, and excellent graphics quality. Its 15.6-inch Full HD display provides immersive visuals for gaming, entertainment, and productivity.