- Stock: In Stock
- Brand: SAMSUNG
- Model: SAMSUNG S25 ULTRA
| network | |
| technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| body | |
| dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (6.41 x 3.06 x 0.32 in) |
| weight | 218 g (7.69 oz) |
| build | Glass front (Corning Gorilla Armor 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), titanium frame (grade 5) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| durability | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Stylus |
| PRODUCT DISPLAY | |
| TYPE | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| SIZE | 6.9 inches, 116.9 cm2 (~92.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~498 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor 2, Mohs level 6 DX anti-reflective coating |
| platform | |
| OS | Android 15, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| memory | |
| card slot | No |
| internal | 256GB 12GB RAM, UFS 4.0 |
| main camera | |
| resolution | 200 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3", 0.6µm, multi-directional PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.52", 1.12µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/3.4, 111mm (periscope telephoto), 1/2.52", 0.7µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/1.9, 120˚ (ultrawide), 1/2.5", 0.7µm, dual pixel PDAF, Super Steady video |
| Features | Laser AF, Best Face, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| selfie camera | |
| Resolution | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| comms | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi2 Ready) 4.5W reverse wireless |
Samsung Galaxy S25 Ultra - The New Era of Galaxy AI
Experience the pinnacle of mobile innovation with the Samsung Galaxy S25 Ultra, now available at Ammar Mobile Store. Crafted with a premium Titanium frame and packed with next-generation AI features, this flagship device is designed to elevate your productivity, gaming, and creativity to unprecedented heights.
-
Elite Performance: Powered by the exclusive Snapdragon® 8 Elite processor for Galaxy, experience unrivaled speed, seamless multitasking, and desktop-level gaming performance, perfectly optimized for advanced AI workloads.
-
Pro-Grade 200MP Camera System: Capture your world in unmatched detail. The highly versatile quad-camera array features a massive 200MP main sensor, a 50MP ultra-wide lens, and dual telephoto lenses for incredible optical and AI-enhanced zoom capabilities. With advanced Nightography, your low-light shots will be sharper and more vibrant than ever.
-
Stunning Flat Display: Immerse yourself in the breathtaking 6.8-inch Dynamic LTPO AMOLED 2X flat display. Featuring a buttery-smooth 120Hz adaptive refresh rate and the industry-leading Corning Gorilla Armor, it drastically reduces glare and reflections while offering supreme scratch resistance.
-
Built-in S Pen: Unleash your creativity and efficiency with the integrated S Pen. Take precise notes, sketch, edit photos with pinpoint accuracy, or use it as a remote control for your camera and presentations.
-
All-Day Battery & 45W Charging: Keep going all day and into the night with the robust 5000mAh intelligent battery. When it is time to recharge, the 45W Super Fast Charging capabilities will get you back in action swiftly.
Step into the future of smartphones. Order your Samsung Galaxy S25 Ultra today from Ammar Mobile Store!